bluzki z długim rękawem

Bluzka z długim rękawem – wymóg każdej szafy

Setki lat ewolucji mody wyłoniły główne filary części naszych ubrań. Bluzka z długim rękawem jest z pewnością jednym z nich. Przez swoją wszechstronność zdobyła uznanie na każdej szerokości geograficznej. Właśnie w tym tkwi powód jej popularności. Nie ważne jaka pogoda panuje na zewnątrz, bluzka ta spełnia swoje zadanie, nie tylko jeśli chodzi o trzymanie ciepła, ale także świetnie wkomponowuje się w większość stylizacji.

Historia bluzki z długim rękawem

Znany dzisiaj longsleeve swój początek datuje na czasy średniowieczne. Używany był wtedy głównie przez przedstawicieli wyższych warstw społecznych obu płci. Wykonane były one z luksusowych tkani. Zdobione koronkami oraz pięknymi haftami zaznaczały dostojny status posiadacza. Natomiast bluzki z długim rękawem noszone były też przez chłopów, lecz bluzki te oczywiście różniły się jakością materiału i brakiem bogatych zdobień. Dobrze sprawdzały się podczas robót na polu, co stanowiło najważniejszą kwestię. Wiek XVIII przyniósł zmianę w kwestii naszej bohaterki. Coraz częściej noszone były przez kobiety. Ozdobione często przez koronkę i falbany dodawały delikatności i subtelności. Nadchodząca epoka romantyzmu ukonstytuowały długie rękawy jako elegancki element charakteryzujący się szczególnym urokiem. XX wiek nadał bluzce z długim rękawem, jak na zmienność tamtego okresu przystało, różne imiona. Dwudziestolecie międzywojenne na przykład rozpowszechniło tzw. „rękawy motyla”, czyli luźniejszą wersję znanego nam elementu garderoby. Po II wojnie światowej popularne stały się wersje z guzikami oraz zdobnymi wiązaniami. Współczesność natomiast jest miksem stylów poprzednich wieków. Pozostawiona spuścizna przodków proponuje szeroki wachlarz wyboru. W sklepach jak iFriko zauważyć możemy absolutną różnorodność, która tylko okresowo wyłania niektóre trendy.  

bluzki z długim rękawem

Przeróżne warianty do wyboru na wszelkie okazje

Szukając bluzki z długim rękawem na prawdę pozwolić możemy sobie na wybrzydzanie. Lużniejsza, bardziej dopasowana, zdobiona, prostsza stanowi idealną bazę do wkomponowania w każdą stylizację. Wydźwięk może dodawać także użyty materiał. W tymże aspekcie także dostrzec warto istotną różnorodność. Oczywiście najczęściej stosowane są tkaniny syntetyczne, co nie zmienia faktu, iż nietrudno znaleźć bardziej jakościowe rozwiązania. Od nas zależy czy longsleeve użyty ma zostać do bardziej casualowych stylizacji, czy też do eleganckich kreacji wyjściowych.

Nasza bohaterka może zostać uznana przez niektórych za zbyt oczywiste wyjście. Jednakże mnogość wariacji i możliwości integracji do pozostałych części garderoby jest imponująca. Można wysunąć więc jednoznaczną konkluzję, iż bluzka z długim rękawem to must-have każdej szafy!


Opublikowano

w

przez

Tagi: