Idealny materiał na tunikę plażową

Lekka, zwiewna i przewiewna tunika plażowa to ciekawa alternatywa dla bardziej zachowawczej sukienki. Idealna tunika powinna możliwie mocno przepuszczać powietrze, tak aby noszenie jej w upalne i słoneczne dni było przyjemne i komfortowe. Przede wszystkim ważne jest to z jakiego materiału tunika została wykonana.

Rodzaje materiałów 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów. Generalnie materiały do szycia ubrań można podzielić na pewne grupy w zależności od ich składu, splotu i gramatury.

Skład materiału

W zależności od pochodzenia włókien, materiały możemy podzielić na naturalne, sztuczne i syntetyczne.

Materiały pochodzenia naturalnego mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Włókna syntetyczne tworzone są w wieloetapowych procesach chemicznych, natomiast jeżeli chodzi o ostatnią grupę materiałów to stanowią ją są włókna sztuczne, które  wytwarzane są z celulozy. W zależności od pochodzenia włókien mają one określone właściwości.  

Splot materiału

Splot określa sposób ułożenia i połączenia ze sobą włókien danego materiału. I tak na przykład w tkaninie włókna są ułożone prostopadle do siebie, natomiast w dzianinie tworzą luźny wzór.

Gramatura materiału

Gramatura materiału oznacza jego ciężar, który jest odzwierciedleniem gęstości utkania danego materiału. Im więcej jest zbitych włokiem blisko siebie, tym gramatura danego materiału jest wyższa. Wpływa ona na możliwe zastosowanie danego materiału, wynikające z jego właściwości.   

Materiał idealny na tunikę

Aby wybrać materiał idealny na tunikę, zwłaszcza tunikę plażową, należy znaleźć materiał lekki i przewiewny. Zatem jak wybrać tunikę plażową, z jakiego materiału powinna być uszyta?

Idealnym materiałem na tunikę jest wiskoza. Materiał ten cechuje się zwiewnością i przewiewnością. Wiskoza otrzymywana jest w wyniku obróbki celulozy. Złożona jest przede wszystkim z oczyszczonej masy drzew iglastych. Jednakże podczas jej obróbki wykorzystywane są liczne środki chemiczne, więc mimo pochodzenia roślinnego materiał jest mało ekologiczny. Cechuje go lekkość i przewiewność, tak istotna w przypadku tuniki plażowej.


Opublikowano

w

przez

Tagi: