Gorsety damskie to powszechnie znana część garderoby, jednak nie każda kobieta posiada ją w swojej szafie. Części pań gorsety kojarzą się nieprzyjemnie i kiedyś faktycznie mogły doprowadzić one do utraty zdrowia. Dzisiaj jednak wygląda to już nieco inaczej.
Początki gorsetów damskich
Gorsety damsie powstały pod koniec XIV wieku, lecz znacznie różniły się od tych obecnych. Były dość krótkie i luźne, a usztywniało się je fiszbinami z prętów lub kości. Dopiero w XVI wieku wydłużono je do talii, a na dodatek pogłębiono również biust.
Rozwój gorsetów damskich
Pod koniec XVII wieku gorsety damskie (sprawdź aktualne modele) zostały znacznie mocniej usztywnione, przez co zaczęły modelować sylwetkę. Uległy kolejnemu wydłużeniu, a ciasne wiązanie wywoływało niewydolność oddechową. Taka była wówczas cena za podniesiony biust i wyszczuploną sylwetkę. Jeszcze drastyczniej sytuacja zaczęła wyglądać w XIX wieku, ponieważ gorsety wydłużono aż do połowy bioder. Ciasno związane naciskały na narządy wewnętrzne, deformując je. Po pierwszej wojnie światowej zaprzestano używania gorsetów.
Gorsety damskie obecnie
Powrót gorsetów damskich do łask nastąpił w latach 80. XX wieku. Przestano je tak ciasno wiązać i zaczęto podchodzić do modelowania sylwetki bardziej z głową. Obecnie niektóre gorsety pomagają we wzmacnianiu mięśni brzucha oraz ujędrniania skóry po ciąży. Te bardziej ozdobne i mniej sztywne idealnie sprawdzają się również jako bielizna erotyczna.