piżamy męskie bawełniane

Skąd wzięła się piżama?

Chyba nie ma przyjemniejszej rzeczy w zimowy wieczór niż gorący prysznic i miła, wygodna piżama. Piżama to ubranie zakładane na noc. Piżamy noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz oczywiście dzieci. To ubranie składa się z dwóch części: koszuli zapinanej z wykładanym kołnierzykiem lub wkładanej przez głowę oraz luźnych spodni.

Skąd wzięła się piżama


Choć słowo ‘piżama’ w języku polskim zostało zapożyczone z języków zachodnioeuropejskich, dokładnie z angielskiego i francuskiego, ‘piżama’ pochodzi tak naprawdę z języka hinduskiego. To właśnie w Indiach i innych krajach Dalekiego Wschodu noszono ten zwiewny i wygodny ubiór. Modę na piżamy męskie bawełniane przywieźli do Europy kolonizatorzy brytyjscy pod koniec XIX wieku.

Piżama wypiera koszulę nocną

Choć Hindusi nosili piżamę jako ubiór dzienny głównie ze względu na gorący klimat Indii, piżama w Europie noszona była raczej do spania. Projektowano także specjalne piżamy wieczorowe, eleganckie ubiory dla mężczyzn na nieformalne wieczorne spotkania. Najpopularniejszym modelem tego typu piżamy był taka zwana pyjama palazzo. Z początkiem XX wieku piżamy całkowicie wyparły tradycyjne koszule noce z męskiej garderoby.

Pierwsze piżamy zarezerwowane dla mężczyzn

Początkowo tylko mężczyźni nosili piżamy. Wykonane z bawełny albo jedwabiu piżamy męskie bawełniane ubierane były głównie przez eleganckich i dystyngowanych Brytyjczyków. Ten ubiór kojarzony był z jednej strony z nowoczesnością, z drugiej zaś z aktywnym trybem życia jego użytkownika.
Piżamy stały się częścią damskiej garderoby dopiero w okresie drugiej wojny światowej za sprawą francuskiej projektantki Coco Chanel.


Opublikowano

w

przez

Tagi: